Niebanalna elewacja...

/ 07.05.2018

Różne są sposoby upiększania domów. Bardzo często wyjątkowość budynku zależy od wyjątkowości elewacji, na którą zdecydują się właściciele. Jest to ozdoba, która nie jest koniecznym elementem, ale dodaje charakteru i doskonale podkreśla indywidualny styl mieszkających w nim domowników.
Kamień naturalny bardzo często wykorzystywany jest przy tworzeniu elewacji domu. Jego różnorodna faktura, rozmiar i kolor sprawiają, że wybór tego materiału jest naprawdę początkiem, który pozwoli stworzyć wyjątkowe ściany. Elewację można porównać do biżuterii. Bez niej można się obejść, ale kiedy zdecydujemy się na wykorzystanie kamienia, spowodujemy, iż nasz dom stanie się niezwykłą i dopracowaną bryłą.

Na ścianach mogą powstać niepowtarzalne wzory, chroniące dodatkowo budynek. Płytki elewacyjne umożliwiają wykorzystanie tego, co piękne i naturalne do kreowania zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Tworzą one nieograniczone możliwości przy zachowaniu najwyższej jakości i elegancji.
Warto skupić się na właściwościach, które posiadają płytki elewacyjne. Płytki kamienne, przy zmiennych warunkach klimatycznych, nie zmieniają swojego ubarwienia nawet po wielu latach użytkowania. Bardzo często dodatkowo izolują ściany domu. Są wyłącznie naturalne, a zatem nie emitują szkodliwych dla środowiska substancji, a także ich bogaty wybór kolorystyczny, formatowy i jakościowy idzie w parze z ogólnie rozumianą niepowtarzalnością, charakterystyczną dla produktów z kamienia naturalnego. Elewacja jest bardzo często odporna na zabrudzenia, zniszczenia i uderzenia.

Kamień elewacyjny warto zastosować w miejscach, w których bardzo często spędzają czas domownicy. Sprawdzi się idealnie w okolicach wejścia, tarasu czy balkonu, a także w przestrzeni ogrodu, gdzie czas spędzają dzieci. Poza faktem, iż kamień naturalny nadaje domom charakter ekskluzywny, jego praktyczne zastosowanie jest nie do przecenienia.
Inwestorzy budujący domy jednorodzinne zaczynają powoli odczuwać przesyt widząc elewację wykończoną standardowo – tynkiem, który został ułożony na ociepleniu. Szukając inspiracji w naturze, odnaleźli piękno, siłę i harmonię, która wyraża się poprzez kamień naturalny i to właśnie takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. Ściana z kamienia ma bardzo wiele atutów.

Jedynym minusem jest cena i sposób montażu, który bardzo często jest pracochłonny i dość skomplikowany. Wymaga ogromnej wiedzy, precyzji, kreatywności i wykorzystania dodatkowych materiałów. Układ płyt kamiennych powinien być dokładnie rozplanowany na elewacji, bo to właśnie warunkuje dobry efekt.
Jeśli chcemy zastosować kamień tylko na określonym fragmencie domu, najlepiej miejsce styku różnych materiałów wykończeniowych zorganizować w miejscu zetknięcia się dwóch prostopadłych płaszczyzn. Inaczej trudno będzie uzyskać równą powierzchnię ściany, przez co efekt będzie mniej atrakcyjny w odbiorze.
Jeśli chodzi o płyty, najczęściej stosuje się piaskowce, które występują w Polsce w wielu odmianach, oraz twardszego, mniej nasiąkliwego granitu. Ten rodzaj kamienia jest bardzo często importowany z Chin i Turcji. Dość popularny jest również trawertyn, choć jest bardziej wrażliwy na warunki atmosferyczne. Trawertyn to rodzaj porowatego marmuru, którego powierzchnię najczęściej zabezpiecza się przed ułożeniem, na ścianie zewnętrznej domu, specjalną żywicą. Płyty zamawia się w zakładach kamieniarskich, zwykle określając wymiar, jaki jest potrzebny.

Aby elewacja wyglądała dobrze, wszystkie elementy muszą być idealnie równe. Tolerancja wymiarowa szerokości i długości płyt zależy od ich wielkości. Płyty docinane są z bloków, zaś ich cena zwykle zależy od tego, jak duże odpady powstają po jej przycięciu. Elementy kamienne mają najczęściej grubość 3-4 cm. Wymiar ten jest niezbędny, aby mechanicznie połączyć je z konstrukcją. Wyjątkiem są płyty o większej powierzchni, są cieńsze ze względu na ograniczenie wagi.
Jeśli elewację przewidział projektant, bardzo często szczegóły montażu opisane w projekcie wykonawczym. To właśnie tam architekt ustala ostateczny podział kamienia, opisuje układ warstw w ścianie i daje wskazówki dotyczące materiałów, które mają być użyte do mocowania płyt elewacyjnych. To duże ułatwienie dla wykonawcy i dla właściciela, ponieważ ten drugi wie, co zamówić w firmie kamieniarskiej. Projektant musi uwzględnić detale, które określają, w jaki sposób zostaną zrobione fragmenty budynku wpływające na jego ostateczny wygląd.
Efektem końcowym pracy powinna być piękna, trwała elewacja, założona w sposób profesjonalny, odpowiednio zaimpregnowana, doskonale wpasowana w ściany i wnęki domu, spójna z estetyką zewnętrzną. To trudny, ale jakże satysfakcjonujący element pracy. Dodaje on bowiem indywidualny sznyt, elegancję i prestiż całemu budynkowi.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, można tam odnaleźć ciekawą gamę produktów, które stworzone zostały z myślą o pięknych elewacjach:

www.kamieniarstwo.com.pl
www.plytki-granitowe.pl
www.plytki-granitowe.com
www.schodygranitowe.com.pl

WRÓĆ DO LISTY WPISÓW