Mała łazienka – rozwiązania na lata

/ 13.07.2018

Dobre zaplanowanie małej łazienki to wyzwanie, któremu musi sprostać niemal każdy mieszkaniec bloku. Efekt może być naprawdę różny. Co zrobić, żeby to pomieszczenie było wygodne, ładne i funkcjonalne?

Marzeniem większości lokatorów, którzy mieszkają w blokach jest pokój kąpielowy z oknem. Zmieścić miałaby się w nim wanna, a w kącie stanąć mógłby prysznic. Na ścianach szafki, a na podłodze więcej płytek niż palców u rąk… Proza życia wyposaża mieszkańców blokowisk w nieco odmienne przestrzenie.
W mieszkaniach jest zazwyczaj jedna, niewielka łazienka, która musi służyć wszystkim mieszkańcom. Trzeba w niej pomieścić wszystko, czego każdy domownik potrzebuje do codziennej higieny, tworząc tym samym, na niewielkiej przestrzeni, sporo miejsca na przechowywanie.
Dobierając odpowiednie sprzęty i materiały musimy skupić się na tym, by nie zagracać wnętrza i sprawić, by stało się ono optycznie większe, niż faktycznie jest. Wszelkiego rodzaju pozorne niedogodności i utrudnienia możemy wykorzystać. Nieustawne wnęki i zakamarki można zagospodarować tworząc niezliczoną ilość półek, które będą sprawiały wrażenie wychodzących z warstwy płytek, co pozwoli na utrzymanie czystości i sprawi, iż w pomieszczeniu będzie panował ład.
Im więcej materiałów na tak niewielkiej przestrzeni, tym bardziej będzie ona sprawiała wrażenie mniejszej i zagraconej. To ważna podpowiedź, ponieważ wykonanie wszelkiego rodzaju wykończeń jednym rodzajem płytek i jednym kolorem farby sprawi, iż przestrzeń stanie się większa i spójna. Co więcej, warto pokusić się o płytki polerowane, w jasnym (białym, beżowym) odcieniu, które zostaną zamocowane do ścian i na podłogę bez użycia fugi. Taki sposób montażu sprawia, iż wnętrze stanie się faktycznie większe.
Dla miłośników prysznica w łazience ciekawym rozwiązaniem jest montaż deszczownicy bez brodzika i kabiny. Warto pokusić się o stworzenie przestrzeni oddzielonej szybą, która będzie bardziej higieniczna i estetyczna niż standardowa kabina prysznicowa. Takie rozwiązanie powiększy przestrzeń łazienki, bo kabina prysznicowa zajmuje niemal tyle miejsca, ile ogromna szafa.
Jeśli decydujemy się na wannę można pod nią spróbować stworzyć zakątek do przechowywania niezbędnych w każdym domu detergentów. Zwykle przestrzeń pod wanną jest miejscem, które staramy się zabudować na stałe, co z czasem może okazać się dość niebezpiecznym rozwiązaniem, zaś schowków w łazience nigdy dość.
Jest wiele różnych teorii związanych z tym, jakich materiałów nie powinno się, a jakie należy stosować w przestrzeniach niewielkich łazienek. Efekt końcowy zawsze będzie zależał od harmonijnego skomponowania wszystkich elementów wnętrza. W małej łazience dobrze będą wyglądać duże płyty, ale i małe mozaiki sprawdzą się idealnie. Warto zainwestować też w sporej wielkości lustro, które będzie stwarzać złudzenie optyczne, powiększające całą łazienkę. Duże lustro bez ram i szlifowanych krawędzi, klejone do ściany w tej samej płaszczyźnie co inne okładziny, daje iluzję większej przestrzeni przy jednoczesnym zatarciu granicy między odbiciem, a rzeczywistym wnętrzem.
Do tematu ścian można podejść nieco odważniej, różnicując ich wygląd. W końcu nie każdy z nas jest zwolennikiem minimalizmu. Ciekawym rozwiązaniem jest jedna ściana o wyraźnej fakturze przy trzech gładkich, co wprowadza interesujący kontrast. To rozwiązanie warto zastosować, gdy lubimy wyraźne wzory, a na małych powierzchniach należy je ograniczyć, by nie stworzyć wrażenia ciasnego i przytłaczającego wnętrza. Mniejsze, wyraziste mozaiki również warto wpleść w stonowane wnętrze wyłącznie w cieszących nasze oko przestrzeniach (w okolicach wanny, czy umywalki). Będą wtedy podkreślały wyeksponowany fragment łazienki.
Co ciekawe, zdecydowanie swobodniej czujemy się w małej łazience, gdy podłoga jest ciemniejsza od ścian. W sytuacji odwrotnej (kiedy jasną podłogę otaczają ciemne ściany) wnętrze będzie sprawiało wrażenie małego i ciasnego. Sufit warto pomalować na biało, bo ciemniejsza barwa skróci nam całe pomieszczenie. Mocne barwy mogą zdominować łazienkę, dlatego powinniśmy wyważyć proporcję i wielość kolorowych akcentów w stosunku do reszty wystroju.
Najważniejsza w tych przestrzeniach jest funkcjonalność, która z pewnością będzie wynikała z łatwości utrzymania czystości i ze sporej ilości miejsc, w których będzie można schować wszelkiej kategorii drobiazgi, niezbędne do codziennej higieny. Warto nad tym pomyśleć i wykorzystać każdą przestrzeń. Dzięki stworzeniu schowka, na wszelkiej maści kolorowo opakowane kosmetyki, łazienka zyska charakter spójny i z pewnością utrzymanie czystości będzie mniej pochłaniające.
Istotny jest też rodzaj oświetlenia, który będzie współgrał z płytkami i różnymi strefami pielęgnacji w tej przestrzeni. Łazienka musi być pomieszczeniem jasnym i dobrze doświetlonym, dlatego warto rozważyć, wcześniej wspomniane, jasne płytki z połyskiem.
Najważniejsze jest to, by sobie uświadomić, że mała łazienka nie skazuje nas na skromne, spartańskie rozwiązania. Umiejętna gra kolorami płytek, a także fakturami materiałów może stworzyć naprawdę ciekawe wnętrze, w którym przyjemnie spędzimy czas. Co więcej, wykorzystanie kamienia naturalnego w łazience sprawi wrażenie, iż znajdujemy się w naprawdę ekskluzywnym pomieszczeniu, które współgra z naturą i relaksuje. To bardzo ważne, by właśnie tak wykorzystać ogromny potencjał, który zawierają w sobie wszystkie materiały naturalne.

Co do innych rozwiązań, zachęcamy do zapoznania się z ofertą, która dostępna jest na stronie internetowej naszego sklepu. Można tam odnaleźć najszerszą gamę produktów, które stworzone zostały z myślą o pięknych i funkcjonalnych łazienkach:

www.kamieniarstwo.com.pl
www.plytki-granitowe.pl
www.plytki-granitowe.com
www.schodygranitowe.com.pl

WRÓĆ DO LISTY WPISÓW