Kamień naturalny w domowych wnętrzach – co warto o nim wiedzieć?

/ 24.10.2018

Stosowanie kamienia naturalnego w domowych wnętrzach to jeden ze sposobów, na stworzenie ponadczasowej aranżacji. Trwałość i estetyka płytek kamiennych sprawiają, że przez długie lata można cieszyć się wnętrzem modnym, gdzie goszczą wyjątkowe płytki tak pośród ścian, jak i podłóg. Do wyboru mamy jednak różne rodzaje naturalnych materiałów, które są odmienne pod względem właściwości i cech, a te będą decydować o tym, gdzie znajdą swoje zastosowanie.

Płytki granitowe głównie na podłogę

Na podłogę doskonale sprawdzają się płytki granitowe. Mamy bowiem do czynienia z materiałem twardym, wytrzymałym i odpornym na różnego rodzaju uszkodzenia. Stąpając po podłodze w twardym obuwiu, nie trzeba martwić się o ścieranie czy niszczenie granitowych płytek. Ponadto płytki granitowe nie przenoszą ognia, a mimo braku konieczności stosowania dodatkowych zabiegów impregnacyjnych, nie raczą domowników plamami czy przebarwieniami. Wraz z nimi można stosować ogrzewanie podłogowe, nie martwiąc się nawet o pękanie, mimo zmiennych temperatur podłoża.

Na podłogę, ale i na ściany – płytki marmurowe

Popularnością cieszą się także płytki marmurowe, które równie dobrze sprawdzają się montowane na podłogach, ale najchętniej wybierane są do wykończenia ścian. Uwagę zwraca się na ciekawą estetykę marmuru, dlatego nie brakuje go głównie pośród łazienkowych wnętrz. Marmurowe płytki kamienne na ścianę są delikatniejsze od granitu, łatwiej nasiąkają i prędzej imają się ich plamy. Można jednak zapobiec takim defektom, stosując się do zaleceń właściwej pielęgnacji, w tym impregnacji. Dobrze jest również zabezpieczyć podłoże przed ułożeniem płytek marmurowych, wybierając powłoki hydroizolacyjne.

Podczas wyboru płytek kamiennych zwraca się uwagę na to, by poza dostosowaniem koloru czy estetyki niejednorodnych i tak ciekawych materiałów, zwracać uwagę na ich jakość. Wbrew pozorom płytki kamienne różnego pochodzenia, gorszego gatunku, a przede wszystkim dostępne w podejrzanie niskich cenach, zawiodą pod względem jakości, a tego efektu bezwzględnie chcemy uniknąć.

WRÓĆ DO LISTY WPISÓW