Aranżacje z płytkami granitowymi na pierwszym planie

/ 14.01.2019

Trwały, elegancki i niejednorodny. Granit, bo o nim mowa, ze względu na swoje właściwości był wykorzystywany już w starożytności, w budownictwie. Dziś cieszy się niesłabnącym uznaniem, bo stanowiąc bazę do wykonania chociażby płytek granitowych, okazuje się znajdować swoje zastosowanie w wystrojach wnętrz oraz ich wyposażeniu.

Płytki granitowe pięknie się prezentują, zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Decyduje o tym w dużej mierze ich niejednorodność, a na tę wpływa skład granitu i sposób jego powstawania. Jedna z najtwardszych skał powstająca głęboko w ziemi, w wyniku krystalizacji minerałów, pod działaniem bardzo wysokiego ciśnienia, kryje w swoim składzie skalenie potasowe, kwarc, plagioklaz, biotyt, ortoklaz, mikroklin, cyrkon, oligoklaz czy tytanit. Dzięki nim płytki granitowe mają ciekawą strukturę, jak i oferują stosunkowo szeroką paletę kolorystyczną.

Czerń, brązy, odcienie czerwonawe i różowawe, a nawet zielonkawe barwy. Granitowe płytki zaskakują kształtami, bo łatwość obróbki materiału sprzyja możliwościom uzyskiwania różnych form i rozmiarów, a wspomniane kolory wpływają na to, że nie sposób spotkać dwóch identycznych aranżacji. Każdy wystrój, dowolnego pomieszczenia, w którym granit pojawi się na podłogach, ścianach czy wykończeniach mebli, staje się unikalny.

Za wyborem płytek granitowych przemawia i ich twardość, i trwałość, a co za tym idzie, wysoka odporność. Granit nie poddaje się działaniu zmiennych temperatur, jak i czynników atmosferycznych, stąd gości również na zewnątrz domostw. We wnętrzach zaś sprawdza się przez bardzo długi czas użytkowania, bo niestraszne mu uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania. Wyszlifowany jest łatwy w pielęgnacji. Utrzymanie w czystości nie sprawia problemów. Jedyne o czym należy pamiętać, to impregnacja dobrym impregnatem ,oraz szybkie usuwanie plam z napojów barwiących, które mogą po sobie pozostawiać ślady.

Im więcej granitu pojawia się we wnętrzach, tym wyraziściej. Wystrój staje się szykowny, wyrafinowany, a nawet luksusowy. Wyłożenie całej podłogi płytkami granitowymi, a do tego znalezienie dla nich miejsca na ścianach, to spory wydatek, ale koszt ten staje się inwestycją na długi czas, a estetyka jest nieporównywalna do żadnej innej.

WRÓĆ DO LISTY WPISÓW